Third annual Asian Film Award nominations

Sponsors

Below is a complete list of nominations for the third annual Asian Film Awards, an event organizers hope will grow to become the Oscars of Asia, according to The Hollywood Reporter. Martial artist and actress Michelle Yeoh will head the jury that selects the winners, which will be announced in Hong Kong during a March 23rd ceremony televised throughout Asia.

The awards show is organized by the Hong Kong International Film Festival Society, and kicks off the Hong Kong Entertainment Expo, which also includes the Hong Kong International Film Festival, the Hong Kong and Asia Film Financing Forum and Hong Kong Filmart.

Best film
Forever Enthralled, China
The Good, the Bad, the Weird, South Korea
Ponyo on the Cliff by the Sea, Japan
The Rainbow Troops, Indonesia
Red Cliff, China
Tokyo Sonata, Japan/the Netherlands/Hong Kong

Best Director
Feng Xiaogang, If You Are the One, China
Kim Jee-woon, The Good, the Bad, the Weird, South Korea
Koreeda Hirokazu, Still Walking, Japan
Brillante Mendoza, Service the Philippines
Miyazaki Hayao and Frank Marshall, Ponyo on the Cliff by the Sea, Japan
John Woo, Red Cliff, China

Best Actor
Ge You, If You Are the One, China
Ha Jung-woo, The Chaser, South Korea
Akshay Kumar, Singh Is Kinng, India
Matsuyama Kenich, Detroit Metal City, Japan
Motoki Masahiro, Departures, Japan
Song Kang-ho, The Good, the Bad, the Weird, South Korea

Best Actress
Fukatsu Eri, The Magic Hour, Japan
Jiang Wenli, And the Spring Comes, China
Deepika Padukone, Chandni Chowk To China, India
Yoshinaga Sayuri, Kabei — Our Mother, Japan
Zhou Wei, Painted Skin, China/Hong Kong
Zhou Xun, The Equation of Love and Death, China

Best newcomer
Matsuda Shota, Boys Over Flowers: the Movie, Japan
Sandrine Pinna, Miao Miao, Taiwan/Hong Kong
So Ji-sub, Rough Cut, South Korea
Xu Jiao, CJ7, Hong Kong
JeeJa Yanin, Chocolate, Thailand
Yu Shaoqun, Forever Enthralled, China

Best Supporting actor
Nick Cheung, Beast Stalker, Hong Kong
Jung Woo-sung, The Good, the Bad, the Weird, South Korea
Lee Byung-hun, The Good, the Bad, the Weird, South Korea
Tsutsumi Shinichi, Suspect X, Japan
Wang Xueqi, Forever Enthralled, China

Best Supporting actress
Aoi Yu, Sex Is No Laughing Matter, Japan
Jaclyn Jose, Service, the Philippines
Kiki Kirin, Still Walking, Japan
Kim Ji-yeong, Forever the Moment, South Korea
Gina Pareno, Service, the Philippines

Screenwriter
Na Hong-jin, The Chaser, South Korea
Li Qiang, And the Spring Comes, China
Tom Lin/Henry Tsai, Winds of September, Taiwan/Hong Kong
Kurosawa Kiyoshi/Max Mannix/Tanaka Sachiko, Tokyo Sonata, Japan/the Netherlands/Hong Kong
Mitani Koki, The Magic Hour, Japan

Cinematographer
Ato Shoichi, Paco and the Magical Book, Japan
Cheng Siu-keung (HKSC), Sparrow, Hong Kong
Lee Mo-gae, The Good, the Bad, the Weird, South Korea
Jola Dylewska, Tulpan, Germany/Kazakhstan/Poland/Russia/Switzerland
Wang Yu/Nelson Lik-wai YU, 24 City, China

Production designer
Nitin Chandrakant DESAI, Jodhaa Akbar, India
Kuwajima Towako, Paco and the Magical Book, Japan
Daniel Yan-kong Lee, Three Kingdoms: Resurrection of the Dragon, Hong Kong/South Korea/China
Bill Lui, Painted Skin, China/ Hong Kong
Taneda Yohei, The Magic Hour, Japan

Composer
Dalpalan/Jang Young-gyu, The Good, the Bad, the Weird, South Korea
Hanno Yoshihiro/ LIM Giong, 24 City, China
Hisaishi Joe, Ponyo on the Cliff by the Sea, Japan
Henry Wan-man Lai, Three Kingdoms: Resurrection of the Dragon, Hong Kong/South Korea/China
A.R. Rahman, Jodhaa Akbar, India

Editor
Chan Ki-hop, Beast Stalker, Hong Kong
William Suk-ping Chang, Miao Miao, Taiwan/Hong Kong
Darya Daniolva, Native Dancer, Kazakhstan/Russia/France/Germany
Waluyo Ichwandiardono, The Rainbow Troops, Indonesia
Kim Sun-min, The Chaser, South Korea

Visual effects
Craig Hayes, Red Cliff, China
Kim Wook, The Good, the Bad, the Weird, South Korea
Yanagawase Masahide, Paco and the Magical Book, Japan